Nowoczesne technologie w motoryzacji to temat bardzo szeroki. Oczywiście powstają coraz to nowsze modele samochodów, które pobijają kolejne rekordy prędkości, hamowania, bezpieczeństwa itp. To jednak nie wszystko.

Kilkanaście lat temu zapanowała moda na monitory w zagłówkach i inne fancy dodatki. Playstation w bagażniku i inne zupełnie niepotrzebne rzeczy. Dużą zasługę mieli w tym amerykańscy raperzy, ale również program Pimp My Ride. Tego typu dodatki nie wytrzymały jednak próby czasu. Teraz w końcu każdy ma smartfona w kieszeni, na którym może oglądać filmy, słuchać muzyki, a nawet grać w gry. Takie ulepszanie samochodu stało się więc zupełnie bez sensu.

Wiele technologii jednak dotyczy bezpośrednio komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Są systemy, które hamują samoistnie, jeśli wyczują zbliżający się obiekt (w razie gdyby kierowca się zagapił). Nie mówiąc już o funkcjach sprawiających, że samochód sam za ciebie zaparkuje. Coś co jeszcze niedawno oglądaliśmy tylko na filmach science fiction stało się rzeczywistością. Te funkcje są dostępne oczywiście w nowych samochodach o podwyższonym standardzie, ale też nie są to "bajery" niedostępne dla zwykłego zjadacza chleba. Z czasem staną się jeszcze bardziej popularne.

Nowoczesne technologie oczywiście zawitały nie tylko do świata motoryzacji. Bardzo podobają mi się zmiany w szkolnictwie. Za moich czasów szczytem marzeń było doświadczenie na lekcji chemii. Tak to książka, nauczyciel, tablica, kreda. Natomiast dzisiejsze dzieci korzystają z tablic multimedialnych, jak również szeregu innych pomocy naukowych, o jakich mojemu pokoleniu się nawet nie śniło. To naprawdę fajne. Oczywiście nie podoba mi się sytuacja, w której kilkuletnie dzieci nie potrafią się obejść bez tableta albo telefonu komórkowego. Ale takie dzieci też trzeba kształcić. Tablica multimedialna może sprawić, że w szkole nie zanudzą się na śmierć. A dzieci wychowywane bardziej tradycyjnie też na tym skorzystają.

Ostatnio fascynują mnie również rozwiązania z zakresu VR. Przymierzam się do kupna sprzętu, ale na razie mam na tapecie inne ważne wydatki.