Ford tworzył historię samochodów od samego początku. Współcześnie Fordy na krajowych czy ogólnoświatowych drogach nikogo nie dziwią - obecnie koncern wytwarza jedne z najlepszych aut do użytku dziennego (i nie wyłącznie). W tym artykule postanowiliśmy przybliżyć historię dwóch największych dzieł dzisiejszej motoryzacji spod znaku Forda - modele Fiesta oraz Focus.

 

Fiesta

Rodzina Fiesta, jaka była produkowana przez amerykański koncern motoryzacyjny jest wybitnie spora. Pierwsze wzorniki Forda Fiesty pozostały dopuszczone do sprzedaży już w 1976 roku. Nowinką jest fakt, że najświeższe generacje są produkowane i sprzedawane do dziś. To uwidocznia praktyczność oraz funkcjonalność tych modeli aut. Pełna familia Fordów Fiesta była reprezentantem segmentu motoryzacyjnego oznakowanego literką B.

Były to pojazdy, jakie mogły być wykorzystywane zarówno w środowisku miejskim jak oraz do dłuższych tras. Były wybitnie wygodne oraz miały w miarę wielkie jednostki napędowe, które pozwalały na szybkie przemieszczanie się z jednego punktu do drugiego. Najświeższy model Forda Fiesty, jaki został określony nazwą MK7 produkowany jest od 2008 roku. W jego strukturze inżynierowie Forda zastosowali mocną, stu dwudziestu konną jednostkę napędową. Ewidentnie do wyboru posiadamy też inne, słabsze silniki. Wszystko po to, by precyzyjnie trafić w potrzeby każdego przypuszczalnego kontrahenta.

 

Ford Focus - domena całego przedsiębiorstwa

 

W największym stopniu udanym i najpopularniejszym modelem samochodu, jaki zjechał z taśmy wytwórczej koncernu Ford był Focus. Ten model aut osobowych jest ciągle produkowany oraz wyprzedawany na całym świecie. Pierwsze egzemplarze tego gatunku pochodzą z 1998 roku. Tuż po premierze opanowały one serca wielu hobbystów motoryzacji. Niezawodność i specyficzny wygląd sprawiały, że ilość wyprzedawanych okazów Forda Focusa bez ustanku rosła.

Pierwszą modernizację ten model przeszedł 2004 roku. Zmieniono wówczas stylistykę, odnowiono oraz modernizowano wnętrze. W dodatku zastosowano mocniejszą jednostkę napędową. W najnowszej generacji jesteśmy w stanie zaobserwować pracę jednostki napędzającej, jaka generuje moc stu trzydziestu sześciu koni mechanicznych. Jak na samochód, który jest lekki to wystarczająca moc. Niestety w Polsce Fordy Focusy nigdy nie były produkowane. Główne fabryki Forda znajdują się w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Mniejsze przedsiębiorstwa możemy odszukać też w Rosji, Meksyku i Argentynie.