naukaNiejednokrotnie w trakcie rozmów z młodymi osobami słucha się, iż matura, sesja egzaminacyjna, egzaminy na uniwersytetach nie są dla nich właściwie tak bardzo wymagające, jak był test na prawo jazdy. Egzamin z teorii bywa prowadzony przed praktycznym, natomiast ta druga część w większości wypadków sprawia oczywiście sporo problemów.

Nagminnie bywa, iż uczniowie nie są wyedukowani do żadnego egzaminu odmiennego, aniżeli pisemnego, dlatego że oświata nie oczekuje od młodych ludzi nic ponadto, niż zapamiętywania konkretnych informacji, robienia wyliczeń jednogłośnie ze wzorami z podręcznika do matematyki. Nie ma się co dziwić, iż w momencie, w którym młokos staje w obliczu zadania innego, aniżeli przepisanie z pamięci paru zdań z książki, chwyta go wielkie napięcie.

Wszelkiej umiejętności można się nauczyć, aczkolwiek jedni mają potrzebę poświęcenia na to więcej godzin ćwiczeń, a pozostali mniejszej. Test na prowadzenie samochodem w życiorysie młodego człowieka jest także trudny dlatego, że to pierwszy taki sprawdzian w ich życiu, na jakim, oprócz wyuczonych informacji, liczą się umiejętności, natomiast oprócz tego dochodzi panowanie nad sobą, a także próba oszacowania nieznanych jeszcze akcji, które mogą się zdarzyć podczas jazdy.

Nie dość, iż test ów jest bardzo trudny i męczący, to dodatkowo najczęściej chętni przystępują do niego zazwyczaj za młodu, w momencie skończenia 18. roku życia. Nie umieją jeszcze tak władać stresem, jak będą umieli w dorosłym życiu. Test na licencję kierowcy zdaje się nie tylko ważny ze względu na późniejsze posiadania plakietki z prawem jazdy, aczkolwiek również dlatego, iż posiada istotne znaczenie w rozwoju emocjonalnym młodego dorosłego.

mlodykierowcaNiezależnie na to, jak wiele młody człowiek musi przejść, aby w końcu licencję kierowcy otrzymać, nagroda jest zadowalająca. Każda młoda osoba marzy o nowym aucie, o byciu niezależnym, a nie bezustannie zawożonym na lekcje, bądź do znajomych, furą mamę lub tatę. Częstokroć ludzie młodzi na własną rękę później o swój samochód dbają, tym samym przywykają do niezależności, inwestują w nowy wóz pierwsze zarobione pieniądze. Test na prawo jazdy da się nazwać zatem nie tylko najważniejszym testem w życiu, lecz też pewnym przełomem.